piątek, 1 kwietnia 2016

Spotkanie autorskie

Dnia 26 kwietnia 2016 roku, o godz. 11:00, w Gminnej Bibliotece Publicznej w Irządzach będzie się prelekcja „Na tropach smoka wawelskiego”, którą przeprowadzi dr Marek Sikorski, autor książek: „Smok wawelski w kręgu mitu i historii”, „Smoki i smokobójstwo” oraz „Na tropach smoka wawelskiego. Rozwiązanie historycznej zagadki”.
O smoku wawelskim pisało wielu dawnych i współczesnych historyków i to bardzo poważnie. Ta bajeczna historia była kiedyś głośnym mitem narodowym, który dziś jest na nowo odkrywany. Mit smoka wawelskiego jest chwalebną częścią naszej kultury narodowej. Bajeczna historia o pokonaniu smoka wawelskiego oraz o legendarnym księciu Kraku jest symbolem obrazującym zaszczytną ideę zwycięstwa nad złem. Jednakże paradoksem tej bajecznej historii jest fakt, że według wielu źródeł historycznych, w tym tych najstarszych, nie był to smok, lecz potwór. Nie każdy potwór musiał być smokiem! W polskiej historiografii doszło do zamiany motywu potwora w smoka wawelskiego.
Kronikarz Mistrz Wincenty Kadłubek był pierwszym autorem historii o wawelskiej bestii. Jednakże nie pisał on o smoku, lecz o potworze zwanym „olophagiem”(„całożercą”). Dopiero w końcu XVI wieku zaczęto pisać o tej postaci jako o smoku.
O tym i o innych osobliwościach mitu smoka wawelskiego będzie ta prelekcja, której towarzyszy pokaz materiału ilustracyjnego.
Książkę Marka Sikorskiego „Smok wawelski w kręgu mitu i historii” można już wypożyczyć w naszej bibliotece.

Na temat autora zob.: www.marek-sikorski-autor.blog.pl

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza